Kapat

5.Sınıf Anıttepe Tavşan İle Kaplumbağa Metni Günlük Planı

Tavşan İle Kaplumbağa Dinleme Metni Ders Planı

Ezop masallarından biri olan “Tavşan ile Kaplumbağa” fablını küçüklüğümüzden beri hepimiz biliriz. Küçük yaşlarda bizlere anlatılan en iyi masallardan biri Tavşan ile Kaplumbağa fablı olarak söylenebilir.

Fabllar bilindiği üzere; bizlere her zaman bir şeyler öğütler ve hayat hakkında bize bazı nasihatlar verirler. Fablların bizlere olan katkısı paha biçilemez. Tavşan ile Kaplumbağa masalının bize vermeye çalıştığı değerlere hep birlikte bakalım isterseniz.

Tavşan ile Kaplumbağa masalından kısaca bahsedecek olursak şöyledir; Günlerden bir gün kaplumbağa, ormanın en hızlı hayvanı olan tavşan ile yarışmak ister. Tavşan bu isteği gülerek ve dalga geçerek kabul eder. Kaplumbağanın onu geçemeyeceğini düşünmektedir. Çünkü, tavşan ormanın en hızlı koşan hayvanlarından biri olduğunu çok iyi bilmekteymiş.

Yarışa koyulurlar ve kaplumbağaya kilometrelerce fark atan tavşan arkasına baktığında kaplumbağaya çok fark attığını görünce şımarıkça bir uyuma isteği duyar. Uyur ve uyandığında bir bakar kaplumbağa çoktan bitiş çizgisine yaklaşmıştır. Tavşan son bir hamle ile koşmaya başamışsa da kaplumbağaya yetişememiştir.

Bu masaldan da anlayacağınız üzere; kendimize olan güvenimiz, yeteneklerimiz ne kadar iyi olursa olsun, rehavete kapılmamalıyız. Rakibimizi her zaman ciddiye almalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir