Kapat

Türkiye’nin Yerli Otomobilleri Tanıtıldı!

Yerli Otomobiller Tanıtıldı

Günlerdir beklenen o an geldi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye’nin yerli otomobilleri tanıtıldı. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde kurulu Bilişim Vadisi’nde düzenlenen tanıtım toplantısı ile ilk elektrikli yerli otomobillerimizi sonunda gördük. Gebze’de düzenlenen toplantıya katılan ve ekran başında yoğun ilgiyle, sabırsızca beklenen otomobiller yüzünü gösterdi ve eminim, birçok kişi tarafından çok beğenildi.

Dünya otomotiv liderlerinin bile tasarımlarını geride bırakan, yenilikçi ve doğaya saygılı bu otomobiller çok beğenilecek gibi duruyor. Dünya üzerinde otomobil teknolojisini geriden takip etmeden, dünya ile birlikte elektrikli ve doğaya saygılı otomobil ile hızlıca yol alacağımızı düşünüyorum.

TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) ‘nin yönetimini oluşturan ve elini taşın altına koyan dört holding (Turkcell, Zorlu, Kök, Anadolu) ve TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) bu yükü omuzluyor. C-Suv ile dünya otomotivinde gidilen yolun takip edildiğini ve çok doğru bir karar verildiğini görüyorum. Keskin hatlar, elektriğin simgeleştirilmesi ve arabaya adaptasyonu, çamurlukların hacmi ve geometrisi ve kaportada hissettirilmeden yapılan göz kamaştıran oynamalar ile çok güzel bir tasarımdan bahsedebileceğimiz bir yerli otomobil ortaya çıkmış görünüyor.

C segmentinde tanıtılan bir model de sedan olan yerli aracımız, suv segmeti olan yerli araçta yapılan göze hoş görünen tasarımsal şekiller, bu modelde de yarışta “ben de varım” diyor. Yüksek hacimli tekerlek boyutları ve şişkin görünen ön kaput kısmı gerçekten hoş duran bir görünüşte. Bu tasarımsal görsellikler tüm kullanıcıların araçları gerçekten güçlü ve atılgan görmelerini de sonuna kadar sağlıyor.

Peki, Yerli Otomobiller Ne Zaman Satılmaya Başlanacak?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile gün içinde yerli otomobil için teşvikler, nerede üretileceği vb. durumlar belirlendi ve Kararname imzalandı. Bursa’nın Gemlik ilçesinde eski TSK arazilerinin üzerine kurulacak fabrika 2021 yılında hazır olacak gibi görünüyor. 2020 yılı içinde marka tanıtımı yapılacak olan yerli arabalar, bir kimliğe kavuşacak ve daha sonra ete kemiğe bürünmek için fabrika açılışı 2021 yılında yapılacak.

2022 yılı içinde ilk yerli otomobilin banttan inmesi öngörülüyor. 2022 yılında seri üretimi başlanacak otomobil için 2035 yılına kadar 35 bin adet Türkiye Cumhuriyeti kurumları, kuruluşları için alım garantisi verilmiş durumda. TOBB, İstanbul Taksiciler Odası, ismini sayamayacağım birçok belediye ve devlet kurumunun da bu işe dahil olmasıyla 100 bin dolayında aracın ilk sahiplerine hızlıca satılabileceğini düşünüyorum.

Yerli Otomobiller Ön Satışa Çıkacak Mı?

Gebze’de düzenlenen tanıtım toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği, “Belki ileride ön satış gibi bir konu üzerinde çalışabiliriz. Dünya üzerinde birçok otomotiv firmasının yaptığı gibi ön talep toplanabilir.” sözünden yola çıkarak, otomobil üretiminin başladığı 2021 yılı içerisinde ön bir talebin alınacağı ve ön satış işlemenin de olabileceği sinyalini aldım. Ön satışlar için 2021 yılını beklememiz gerekebilir, belki daha da erken olabilir.

Yerli Otomobil Satış Rakamı Ne Kadar Olur?

Şu an satışta olan araçları düşündüğümüzde fiyatların çok uçuk olmayacağını, yerli otomobil fiyatının üretilmeye başlanacağı yılı da düşünürsek, 175 bin ile 275 bin tl bandında olabileceğini düşünmekteyim. Dünya otomotiv devlerinin elektrikli otomobil çağına hızlıca girdiği ve teknolojilerini geliştirdiğini düşünüyorum. Batarya maliyetinin ucuz olması ve yerli olması en büyük avantaj olacaktır. Bataryalar ucuz, kaliteli ve yerli olursa, bu otomobillerin fiyatlarına da yansıyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir