Kapat

Beyaz Gemi Kitap İncelemesi

Beyaz Gemi Kitap İnceleme Yazısı

Cengiz Aytmatov, kalemi ve tarzı bakımından çok güzel eserler orta koymuştur. Yazdığı kitaplar kısa olsa da bize anlattıkları ve verdiği mesajlar oldukça dikkat çekicidir ve unutulur cinsten değildir. Kitabı okurken kimi yerde üzülüyorsunuz fakat sizi gülümseten tarafları da var. Bir çocuğun hüzünlü hikayesini bulacaksınız bu kitapta.

Terk Edilmiş, Yapayalnız Bir Çocuk

Kahramanımızın bir ismi yok. Yazar isim koymaya gerek duymamış belki de. Yaşadıkları yeter diye düşünmüş belki. Kahramanımız bir çocuk. Annesi ve babası tarafından terkedilmiş, dedesi ve ninesinin yanında yaşayan, hayalleri olan bir çocuk. Küçük yaşta olmasına rağmen mutlu olmasını biliyor ve yetişkin bir insanda olmayan hayal gücüne sahip. Bu çocuğun en büyük zevki dürbünde, tepenin karşısındaki gölde yolcu taşıyan beyaz gemiyi izlemek.

Kahramanımız bir tepeyi kendi oyun alanı bellemiş ve oradaki kayalara isim vermiştir. Onlarla konuşur, şakalaşır.. Orası onun dünyası. Kimseyi içeri almaz, tek başına orada oynar. O tepeden sürekli izlediği gemi onun için ‘gidebilmeyi ve kurtulmayı’ çağrıştırır.

Baskıcı Rus Rejimi

Güzel bir hikayesi olup da içinde kötü karakteri olmayan kitap var mıdır ? Varsa bile sayısı çok azdır. İşte bu kitapta da bir kötümüz var. Orozkul denen bu adam bize baskıcı Rus rejimini anlatıyor. O kadar kötüdür ki, kendisi kısır olduğu halde çocuğu olmayışının acısını karısından çıkarır. Aytmatov, kitapta hayat verdiği karakterlerle eleştiriyor o dönemlerin zorluğunu. İnce dokunuşlarla nokta atışları yapıyor. Aslında kitabın bize öğrettiği bir şey var. Çocuklar çevresindeki değerlere büyüklerinden daha fazla bağlıdırlar.

Kahramanımızın gözlemleri, yaşadıkları ve hissettikleri okurun yüreğine işliyor neredeyse. Öyle çok aksiyon dolu bir kitap beklemeyin; bu kitap ders niteliğinde. İçinde barındırdığı karakterler ve o karakterlerin büründüğü rol aslında birebir gerçeğin ta kendisi.

Bu Tarz Kitaplar Daha Çok Okutulmalı

Aslında bu kitabı her çocuğun okuması lazım. Sadece çocuklar değil; yetişkinlerin de fayda göreceği bir kitap. Saflığı ve temizliği temsil eden kahramanımızın hikayesini anlatan bu hikaye için yazara gerçekten teşekkür etmek lazım. Güzel bir hikaye ve akılda kalıcı bir eser.

Eğer Cengiz Aytmatov okumadıysanız bu kitap başlamak için güzel bir seçim olabilir. Aytmatov’un dili sizi sıkmayacak ve hikayenin içinde kaybolup gideceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir