Kapat

Sefiller İnceleme Yazısı

Sefiller Kitap Yorum ve İncelem

Victor Hugo’yu çoğu okur bilir ve kitaplarını severek okurlar. Hugo Fransız bir yazar ve şairdir. Yazarın en tanınan kitabı Bir İdam Mahkumunun Son günü adlı eseridir. Bu eser birçok kitap satış yerinde popüler ve çok satan kitaplar arasında yer almaktadır. Fakat Hugo’nun bir tane daha eseri vardır ki uzunca bir öyküsü ve soluksuz macerasıyla bir başyapıttır. Kalın ve uzun soluklu olması nedeniyle çoğu insanın gözünü korkutan bu eserin ismi ‘Sefiller’.

5 Cilt ve Uzun Bir Hikaye

Hugo’nun Sefiller adlı eseri ilk olarak 1862’de yayınlandı ve konusu olarak elit olmayan tabakanın yaşayışını ve hayat mücadelesini anlatmaktadır. Ünlü şairimiz Namık Kemal hayata veda ettiğinde elinde Sefiller kitabı varmış.

Kitabı tam bir ‘klasik’ yapan şey uzunluğu ve kullandığı dilidir. Kitap bazı yerlerde çok akıcı olsa da bazı yerlerde durağan bir anlatıma sahip. Her ne kadar bazı yerler sıkıcı olsa da siz olay örgüsünden ve hikaye bütünlüğünden asla kopmuyorsunuz.

Kitabın hikayesinin elit olmayan tabakanın yaşayışından bahsettiğini söyledik. Yani kısaca Sefillik üzerine yazılmış bir kitap. Kitapta o kadar çok sefil yaşamlara tanıklık ediyoruz ki bazen durup kendi halimize şükrediyoruz. İyilik ve kötülük kavramları çok güzel bir şekilde açıklanmış kitapta.

Kahramanımız Jean Valjen, küçük bir suç işlemek zorunda kalıyor. Fakat bu suçun bedelini ağır bir şekilde ödüyor; özgürlüğü elinden alınıyor. Daha sonra hikaye bir kovalamaca ile devam ediyor ve haklarında suçsuz oldukları halde haksız yargılara varılmış, hakları alınmış insanlar ile kesişiyor yolumuz.

Yazıldığı 19. Yüzyıl Fransa’sını tam anlamıyla yansıtıyor ve o döneme ayna tutuyor kitap. Fransız İhtilali de işleniyor kitapta. Bu kitap tek bir konu üzerine yazılmamış aslında. Kitabın içinde aşk, kötülük, devrim gibi konular da var.

Her ne kadar sayfa sayısı bakımından çok olsa da, okumaya bir kere başlayınca bitirmemek elde değil. Özellikle kitabın son bölümü çok güzel. İnsanı hüzünlendiren ve keşke bitmeseydi dedirten bir sonu var. Klasik dünyasına ait kitap arıyorsanız ya da Hugo’nun kalemiyle tanışmak istiyorsanız bu muhteşem kitabı mutlaka okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir