Kapat

Fareler ve İnsanlar Kitap Yorum

Fareler ve İnsanlar İnceleme

Herkes tarafından Gazap Üzümleri kitabıyla tanınan Amerikalı yazar John Steinbeck’ten bir muhteşem eser daha. Fareler ve İnsanlar, Steinbeck’in yazdığı kısa bir romandır. Yazar California/Salinas’ta doğup büyümüştür. Zaten çoğu eserinde hikayeler California’da geçmektedir. Filmi de çekilen bu eser, dünya genelinde bir çok okur tarafından çok sevilmiş ve uzun süre popüler ve çok satan kitaplar rafındaki yerini korumuştur. İlk basımı 1937 yılında yapılan bu güzel eser bugün bile hala insanımız tarafından okunmakta ve okurlar arasında tavsiye edilmektedir .

Çıkarsız, samimi ve sıcak dostluklar.

Şimdi biraz kitabın hikayesine bakalım. Kahramanlarımız George ve Lennie adında iki dosttur. Bu ikili geçimlerini sağlamak ve hayatlarını idame ettirmek için gezici ırgatlık yaparlar. Bir evleri yoktur ve işe girdikleri çiftliklerde kalmaktadırlar.

Kahramanlarımızı daha yakından tanıyalım. George kısa boylu ve zeki bir adamdır. Lennie ise kocaman cüsseli fakat zeka geriliği olan biridir. Bu ikilinin birbirleriyle olan dostlukları çıkarsız, samimi ve az bulunan cinstendir. İkisi de birbirlerini tamamlar ve uyum içinde dostluklarını sürdürürler.

George sürekli iş bulur fakat Lennie bir şekilde bir şeyler yapıp işten atılmalarına neden olur. Buna artık kızan George, Lennie’den kurtulmak istediğini yüzüne bağırır. Fakat hemen pişman olur tabi. Kocaman cüsseli adamı gene de şefkatle korumaya devam eder. Birbirine zıt olan iki karakterin hikayesi var bu kitapta.

Az sayfalı kitabın dolu hikayesi sizi etkiliyor.

Kitabın ince olmasına aldanmamak lazım. Barındırdığı hikaye öyle dolu ki içinde kayboluyorsunuz. Irkçılık, dostluk, yoksulluk gibi o zamanın kavramlarını kitaba çok güzel bir şekilde yansıtmış yazar. 1930’ların Amerikasının sorunlarını ve insanlarının yaşayışlarını görüyoruz.

George ve Lennie kendi hayalleri olan iki dosttur. George bu hayallerin asla gerçekleşmeyeceğini bilse de Lennie’yi üzmemek için onla birlikte hayal kurar.

Kitabı okurken en çok Lennie insanı vuruyor. Kocaman cüsseli, çocuk yürekli masum adam. Zeka geriliği yüzünden toplumdan dışlanmış ama dostuyla birlikte ekmeğini kazanıp hayalleri için çalışan bir adam.

İnsanı sürükleyen ve hikayesiyle hüzünlendiren bu kitabı mutlaka okumalısınız. Steinbeck’in eşsiz anlatımıyla tanışmayanlar için çok güzel bir kitap. Bu kitaptan sonra yazarın Gazap Üzümleri adlı eserini de okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir