Kapat

Dünyanın Merkezine Yolculuk İnceleme

Dünyanın Merkezine Yolculuk Yorum

Jules Verne çoğu okur tarafından bilim-kurgu roman türünün öncüsü kabul edilir. Dünyanın Merkezine Seyahat adlı eseri de çoğu okur tarafından beğenilmiş ve hikayesiyle günümüz teknolojilerini biraz da olsa öngörmüştür. Kitaplarında yazdığı makine ve bilimsel terimler bugün bile geçerliliğini sürdürüyor. Bu yönden çağının çok üstünde bir yazar olduğu kabul edilmektedir.

Verne bu eserinin 1864 yılında kaleme almıştır. Kahramanımız jeolog profesörü Lidenbrock, yeğeni ve asistanıyla birlikte yer küreye seyahat yapmaya girişirler. Bir nevi dünyanın merkezine gitmeye karar verirler. Fakat bunun için öncelikle merkeze yolculuk yapmak için en uygun giriş yerini aramaya başlarlar. Hikaye asıl bu noktada başlamaktadır.

Hikayesi Çok Derin ve Heyecanlı

Kitabın hikayesi macera dolu ve derinliği bakımından sizi asla sıkmıyor. Zaten her kitapta bulabileceğiniz türden bir konu değil ve Jules Verne bu bilimsel konuyu çok güzel işlemiş. Okuması kolay ve bilimsel terimler sizi yormuyor. Çünkü kitapta geçen bilimsel terimler, günlük hayatımızda sık sık karşımıza çıkan gündelik sorunlarla ilgili.

Maceraperest grubumuz İzlanda’da sönmüş bir volkandan içeri girerler ve dünyamızın merkezine yapılan yolculuk böylelikle başlar. Yerkürenin derinliklerine indikçe başlarına türlü türlü olaylar gelir. Günler geçtikçe suları ve erzakları tükenmeye başlar. Bazen yürüyerek bazen de akıntılar ile derinlere inmeye devam eder kahramanlarımız. Gruptan bir kişi ayrı düşer günler sonra onu yaralı bir halde bulurlar. Maceracıların yaptığı yolculuk en sonunda kocaman denize açılır ve bir sal yapıp denize açılırlar. Bu denizde fırtına, dalgalar ve köpek balıklarıyla mücadele ederler. Verne’ün hayal gücünün muhteşemliğini bu noktada görüyoruz. Dünyamızın tam içinde ayrı bir dünya ve ayrı yaşamlar, hayatlar.

Okuyunca Etkilenmemek Elde Değil

Romanı okudukça hikaye asla garip gelmiyor size. Çünkü olması yüksek bir ihtimal üzerine kurulu bir roman. Kahramanlarımız en sonunda bir lav akıntısına kapılıp tekrar yüzeye fırlatılırlar. Fakat içerİde gördükleri o başka dünya ve canlılar akıllarından çıkmaz. Okuyucuyu da etkiliyor bu dünya. Okurken  sanki siz de onları görmüşsünüz gibi hissediyorsunuz. İnsanoğlunun bozmadığı ve keşfetmediği mükemmel bir dünya.

Çocuklarımızın hayal dünyasını geliştirmek için Jules Verne’ün kitapları mutlaka okutulmalı. Çoğu Verne kitabının çocuklar için özel baskıları mevcut. Maceranın içine atılmak ve yeni bir dünya keşfetmek için bu kitabı okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir