Kapat

“Buldum… Buldum…” Metni Günlük Planı

Buldum...Buldum... Ders Planı

Arşimet’i suyun kaldırma kuvvetini bulmasıyla tanır bir çoğumuz. Hamamda bir tasın suyun içinde batmaması ile keşfettiği hikayesini bilmeyenimiz yoktur. Arşimet’in bulduğu birçok teori ve icat vardır.

Mekanik alanlarda da birçok çalışması mevcuttur. Dişi çarklar, kasnaklar ve kaldıraçların yasalarını keşfeden Arşimet, “Bana bir dayanak noktası verin dünya’yı yerinden oynatayım.” sözüyle zekasından çokça söz ettirmiştir.

Astronomi, Fizik alanında birçok buluşu mevcuttur. Geometrik şekillerin ve alanların, hacimlerini hesaplamasında çokça teori, yasa bulduğu bilinmektedir. Hamamdan yarı çıplak halde “Buldum… Buldum…” sözleriyle çıkışından beri Arşimet hiç durmadan, devamlı olarak bilim adına birçok katkıda bulunmuştur.

Arşimet Vidası olarak bilinen buluşu ile halen günümüzde kullanılan bir sistemin temelini atan ilk kişi olmuştur. Günümüzde bile Arşimet’in birçok bulduğu bilimsel dayanakların üzerine hiçbir şey konulamamıştır. Arşimet’in üstün zekasına kimse daha yaklaşamamıştır. “Buldum… Buldum…” metni günlük planı ve etkinlik cevapları için butona tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir