Kapat

6.Sınıf MEB “Kara Tren” Dinleme/İzleme Metni Günlük Planı

Kara Tren Metni Günlük Ders Planı

Gözüm yolda gönlüm darda
Ya kendin gel ya da haber yolla
Duyarım yazmışsın iki satır mektup
Vermişsin trene halini unutup

Dizeleriyle başlayan mükemmel bir türkü ve kalplere hançer gibi saplanan sözleriyle “Kara Tren” türküsünün ilk dörtlüğünü az önce okudunuz. Peki, Kara Tren türküsünün hikayesi nedir? Bunu hiç düşündünüz mü? Tabii ki, aranızda illa biriniz araştırmıştır. Kısaca şöyle bahsedeyim;

1915 yılında gerçekleşen Osmanlı Devleti’nin en zorda olduğu, düşman askerlerine geçit vermemek için birçok cephede boy gösterdiği bir dönemdi. Bu dönemde askeri güce çok büyük bir ihtiyaç vardı. Bu sebepten ötürü Osmanlı topraklarından eli silah tutan, askerlik çağındaki gençler cepheye çağrılıyor. Kara tren ile cepheye götürülüyormuş.

Kara tren ile cepheye giden askerlerin şehit haberleri de kara tren ile ailelerine ulaşıyormuş. Askerlerin ailelerine yazdığı mektuplar da kara tren ile ailelerine gönderilmiş. Mektubu gelmeyen askerin ya şehit haberi ya da gazi haberi ulaşırmış.

Kara Tren adlı dinleme metni ile kara tren türküsünün nasıl ortaya çıktığını bizlere çok iyi anlatan kısa dinleme metnini ve ses dosyası içinde geçen türküyü öğrencilerimize dinletmemiz iyi olacaktır.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Mavi Portakal Metni Günlük Planı
6.Sınıf Ekoyay Mavi Portakal Metni Günlük Planı

Bedri Rahmi'nin kaleminden dökülen nadide şiirlerden biri olan "Mavi Portakal" şiirini hep birlikte sınıfımızda okumak, etkinliklerini yapmak çok eğlenceli olacaktır....

Kapat