Kapat

Ders Çalışırken Nasıl Konsantre Olabiliriz ?

ders çalışma ve konsantre

Ders Çalışırken Nasıl Konsantre Olunur?

Eğitim süreci, uzun ve sıkıntılı bir süreçtir. Her zaman aynı performansta çalışabilen öğrenci sayısı bir elin parmak sayısını geçmez. Tabii bu performans yüksekliğinin eksik olmasının temel sebebi, birçok öğrencinin konsantre eksikliği yaşamasıdır. Peki, konsantre eksikliğinin neden kaynaklandığını hiç düşündünüz mü? Ya da konsantre olmak için gerekli ortam şartlarını sağladınız mı? İşte bu sormanız gereken soruları sorduysanız, gerçekten ders çalışmaya hevesli olduğunuzu varsayabiliriz. O zaman ne yapmanız gerekenleri güzelce bir sıralayalım.

Çalışmak İçin Sakin Bir Yer Bulun

Ders çalışabilmenin en önemli noktalarından biri dikkatinizi dağıtacak tüm ayrıntılardan kaçınmaktır. Örnek vermek gerekirse, siz tam dersin başına oturduğunuzda odanın diğer ucunda kardeşiniz yüksek sesle bilgisayar oyunu oynuyorsa, o derse odaklanmanız mümkün olmayabilir. Evinizin her sessiz köşesi ders çalışmanız için uygun bir ortamdır. Yine de evinizde sessiz bir ortam bulamıyorsanız eğer, kütüphaneler sizin için vazgeçilmez bir ders çalışma noktası olabilir.

Ders Çalışmaya Başlamadan Önce İhtiyaçlarınızı Hazır Hale Getirin

Ders çalışmaya başladınız, kaleminizin eksik olduğunu fark ettiniz. Ya da çalışırken susadınız ve su almak için mutfağa gidip geldiniz. Ya da silginiz çantanızın içinde kaldı. İşte bu ve bunun gibi nedenler sizin dersin, kitapların başından kalkmanıza neden olur böylece konsantrasyon eksikliği yaşarsınız. Bu yüzden dersin başına oturmadan önce defter, kitap, kalem, silgi gibi ihtiyaçlarınızın yanında bir şişe su ve yenilmesi kolay meyvelerden oluşan küçük bir tabak hazırlayabilirsiniz. Böylece dersin başından kalkmak için herhangi bir sebep üretmezsiniz.

Temiz Bir Masa Oluşturun, Dikkat Dağıtıcı Unsurlardan Kurtulun

Ders çalışmak, bir hedefe ulaşma sürecidir. Emek isteyen, ilgi isteyen ve odaklanılması gereken bir süreçtir. Bu yüzden dikkatinizi dağıtma ihtimali yüksek olan, bilgisayar, cep telefonu, müzik çalar, Facebook, Twitter gibi odağınızı başka noktaya götürecek ürün ve araçlardan kurtulmanız gerekecek. Telefonunuzu, tabletinizi annenizin ya da ailenizden birinin bulunduğu odaya bırakın ve ders bitmeden almanıza izin vermemesini isteyin. Ayrıca müzik dinleyerek ders çalışmak yanlıştır denilir yıllarca. Yapılan son araştırmalarda ise, bazı yumuşak ritimli enstrümental müzikler çalışırken dersi daha iyi anlamaya yardımcı olduğu tespit edildi. Tabii herkes müzik dinleyerek çalışarak başarıya ulaşamaz. Siz bir ya da iki seferliğine dinleyip sonuçları test edebilirsiniz.

Düzenli ve Planlı Olun, Liste Yapın

Ders çalışmaya karar verdiniz, yukarıda bulunan tüm maddeleri yerine getirdiniz. Peki, ne çalışacağınızı biliyor musunuz? Planlamanız var mı? İşte bu bilinmezlik durumu çalışmanızın verimini oldukça düşürecektir. Bu nedenle çalışacağınız dersleri, hangi konuya çalışacağınızı küçük zaman bölümlerine ayırın. Böylece küçük hedefleri tamamlayarak büyük hedef kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Pomodoro Tekniğini Kullanın

Bir iş ile uzun süre çalışırken, sıkıntı çekiyor, odağınızı kaybediyor olabilirsiniz. Bu tür durumların önüne geçmek için Pomodoro Tekniğini kullanabilirsiniz. Pomodoro tekniği ise, 25 dakikalık bir çalışma periyotudur. Örneğin; matematik dersinde çalışacağınız bir ünite için ortalama 2 saat çalışmanız gerekmektedir. 1 saat çalışmak 10 dakika mola tekrar 1 saat çalışmak size uzun ve yorucu gelebilir. Bunun yerine 2 saatin toplamda 120 dakika olduğunu düşünerek 4 Pomodoro Periyoduna bölersek, 30 dakika ders 5 dakika mola olacak şekilde 4 Pomodoro ile daha kolay ve sıkılmadan bir şekilde çalışabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir