Kapat

Dünyanın Bilinen En Eski 7 Yazısı

En Eski Yazı Hangi Millete Aittir

İnsanlar 40.000 yıldan daha uzun bir süre önce etraflarındaki dünyayı betimlemek için sanat (mağara resimleri, figürler vb.) yapmaya başlasa da, insanlık tarihinde yazı çok da eski değil. Erken dönem mağara resimleri zamanla resimsel yazılara, ardından da proto-yazı sistemlerine dönüştü. Mezopotamya ve çevresindeki medeniyetler, dünyadaki ilk gerçek yazı sistemlerini icat etmişlerdir. Bu zaman diliminden günümüze birkaç kil tablet kalmıştır ve bu liste onaylanan en eski yazıları içermektedir. Tărtăria tabletleri gibi daha eski tabletlerin çok daha eski yazıları içerdiğini söyleyen sayısız iddiası vardır. Ancak araştırmacılar bu tabletlerdeki işaretlerin bir şeyleri temsil ettiğinden bile emin değildir. Organize bir yazı sistemi olarak dahi görülmemektedir.

7. Palermo Taşı

Palermo Taşı, Mısır’ın ilk beş hanedanına ait bilgileri içeren önemli bir Mısır eseridir (MÖ 3150 – 2323). Palermo Taşının kökenleri hakkında pek bir şey bilinmiyor, kimse nerede bulunduğunu veya ne zaman yazıldığını bilmiyor. Palermo Taşı 1859’da Ferdinand Guidano tarafından satın alındı ​​ve 1877’de Guidano ailesi tarafından Palermo Arkeoloji Müzesi’ne verildi.

Kimse Palermo Taşının yaşından emin değil, ancak araştırmacıların çoğu, MÖ 2300 civarında sona eren Beşinci Hanedanlık hakkındaki son yazıdan daha önce yazıldığına inanıyor. Palermo Taşı’nın tarihi hakkında bir bilgi olmamasına rağmen, Eski Mısır Krallığı’nın tarihi için hayati bir kaynak olmuştur ve birkaç kraliyet ailesi üyesinin adının geçtiği tek kayıttır.

6. Urukagina’nın Reformları

Urukagina’nın Reformları, tarihteki kaydedilen en eski yasa veya “Haklar Bildirgesi” olarak kabul edilir. Urukagina, Lagash şehrini yöneten ve halkının yaşayışını iyileştirmek isteyen bir Sümer kralıdır. Reformlar iki büyük külah şeklindeki taş üzerine yazılmıştır; Birincisi, o zamanlar Lagash’taki koşulları tarif ederken, ikincisi Urukagina’nın reformlarını anlatıyor.

Urukagina’nın yaptığı en önemli reformlardan biri, Lagash’taki yolsuzlukla mücadele etmekti. Urukagina, baş kayıkçılar, sürü başları ve yasadışı yollardan mülk edinmiş olan balıkçılık kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere yolsuzluk yapan görevlileri görevden aldı. Ayrıca rüşvet alan her rahipten ve kişisel kazanç sağlamak için vergi geliri kullanan diğer görevlilerden de kurtuldu. Görevini düzgün yapmayan devlet görevlilerinden kurtululnmasına ek olarak, Urukagina borç köleliğini sona erdirdi ve fakir ve yaşlılara yardım sağladı. Bütün eylemlerinin tanrılar tarafından yönetildiğini iddia etti.

5. Shuruppak Talimatları

Shuruppak talimatları, Nippur Tapınağı kütüphanesinde (günümüzde Irak sınırları içinde) bulunan birçok Sümer tabletinden biriydi. Sümer bilgelik edebiyatını içeren tablet, dünyadaki bilinen en eski edebiyat eserlerinden biridir veMÖ 2600 civarında yapılmıştır.

Shuruppak Talimatları metni, Shuruppak adındaki bir adamdan oğlu, Sümerler zamanında meydana gelen bir sel sırasında kahraman olan Ziusudra’ya tavsiyelerde bulunur. Tablet tamamen çevrilmiş ve aşağıdakiler gibi bazı adalet tavsiyeleri sunmaktadır: Asla çok fazla cesur bir eşek satın almayın, kavga izlemek için asla beklemeyin ya da kavgaya girmeyin ve asla çok sert ya da size geri döneceğini bildiğiniz şekilde küfretmeyin.

4. Kesh Tapınağı ilahisi,

Shuruppak Talimatları olarak bilinen tabletle birlikte Kesh Tapınağı İlahisi (veya Liturgy Nintud) dünyadaki en eski edebiyat eserleri olarak kabul edilir. Tabletler, günümüz Irak’taki Nippur Tapınağı’nda bulundu ve antik Sümer medeniyetinden günümüze geldi. Kesh Tapınağı İlahisi’nin diğer kopyaları ortaya çıksa da, en eski tabletler M.Ö. 2600’e kadar uzanıyor – karalamaların aslına sadık bir şekilde kopyalanması, bu yazıların Sümerler için önemli olduğunu gösteriyor.

Kesh Tapınağı ilahisi çevrilmiş “evler” veya “tapınaklar” olarak adlandırılan sekiz ayrı kısma bölümüş yaklaşık 134 satır içermektedir.

3. Proto-Elamite Tabletleri

Proto-Elamite, Eski Yakın Doğu’dan çıkan son deşifre edilmemiş yazı sistemidir. Çalışmak için 1600’den fazla tablete ve parçaya sahip olunmasına rağmen, araştırmacılar Proto-Elamite yazma sisteminin nasıl çalıştığını çözemediler ve şu anda tabletleri hala okuyamıyorlar. Proto-Elamite tabletleri MÖ 3000 yılına kadar uzanıyor ve şu anda güneybatı İran’da olan antik Susa kentinden geliyor.

2013 yılında Oxford’da bulunan Ashmolean Müzesi’nden bir ekip, Reflectance Imaging Technology (RTI) kullanarak Proto-Elamite tabletlerinin yüksek kalitede görüntülerini aldı. Bu yeni ve daha iyi kalitedeki görüntüler önceki araştırmaları düzeltmek ve metinlerin dilini deşifre etmek için yürütülen çalışmaya yardımcı olmak için kullanılıyor.

2. Narmer Paleti

Narmer Paleti, Mısır’ın en büyük arkeolojik buluntularından biridir. Tablet tamamen sağlam ve keşfedilmiş en eski hiyerogliflerden bazılarını içeriyor ve MÖ 3200 – 3000 yılları arasında yazıldığı tahmin ediliyor. Narmer Paletinin her iki tarafı, Mısır imparatorluğunun “neredeyse efsanevi” ilk kralı olan Menes’i tanıtmaya yardımcı olan hiyerogliflerle süslenmiştir. Birçok araştırmacı, Narmer’in, Menes’in bir diğer adı olduğuna inanmaktadır.

Narmer Paleti, 1897-1898 yıllarında Nekhen şehrinde bulunan Horus Tapınağı’ndaki bir kazı sırasında İngiliz arkeologlar Quibell ve Green tarafından keşfedildi. Arkeologlar ayrıca Narmer’in topuzunu ve Narmer’in selefi olduğuna inanılan Kral Akrep olarak yazılmış bir başka topuz parçası buldular.

1. Kish Tableti

Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan bazı eski tabletlerin, en eski yazıları temsil ettiği yönünde birçok iddia olsa da, Kish tableti dünyadaki en eski yazı olarak kabul edildi. Tablet, Irak’taki eski Sümer şehri olan Kish’in bulunduğu bölgede bulunmuş ve yaklaşık M.Ö. 3500 yılına ait olduğu anlaşılmıştır. Kish tableti çoğunlukla piktograflara sahip olsa da, bazı işaretler, hece yazma ile çivi yazısı adı verilen ilk gerçek yazma sistemi arasındaki geçiş aşamasını temsil eder. Bugün, Kish tableti Oxford Üniversitesi’ndeki Ashmolean Sanat ve Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Ashmolean Müzesi, dünyanın en büyük çivi yazısı tablet koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Dünyanın En Eski Gazetesi
Dünyanın En Eski 10 Gazetesi

Gazeteler, dünya üzerindeki insanların birbirleriyle bağlantı kurmasının ve tüm dünyadaki güncel olaylara ayak uydurmanın bir yolu olmuştur. Günümüzde cep telefonu...

Kapat