Kapat

Time Dergisine Göre 2019’un En İyi 10 Filmi

2019 Yılı TIME Dergisi 10 Film

Dünyada büyük bir kitleye sahip Time dergisi, 1923 yılından bu yana hayatımızda yer alıyor. Oldukça saygın ve güzel bir dergi olan Time dergisi 2019 yılının en iyi on filmini belirledi.

10 – Hustlers

Yönetmenliğini Lorene Scafaria’nın üstlendiği Hustlers filminde, Wall Street müşterilerine şantaj yapmaya çalışan eski striptiz kulübü çalışanlarının hikayesi anlatılıyor. Filmde en dikkat çeken şey ise Jennifer Lopez’in de oyunculardan biri olması.

9 – A Beautiful Day in the Neighborhood (Mahallede Güzel Bir Gün)

Gerçek olaylardan esinlenerek çekilmiş olan filmde, Amerika halkı tarafından sevilen Fred Rogers ve ödüllü bir gazeteci olan Tom Junod arasındaki arkadaşlık anlatılmaktadır. Junod, pek gönlü olmadan Rogers hakkında bir yazı yazmayı kabul eder, ikili birbirini daha iyi tanımaya başladıkça hayata olan bakış açıları değişir.

8 – Dolemite Is My Name

1970’lerde kaydettiği Dolemete komedi albümleri ve 1975’de yayınlanan “Dolemite” isimli filmi ile tanınan komedyen ve oyuncu Rudy Rad Moore’un hayatı konu alınmıştır. Sevilen komedyen 2008 yılında hayatını kaybetmiştir. Anısına yapılan güzel bir filmdir.

7 – Knives Out

Suç romanları yazan Harlan Thrombey, 85. yaşına gireceği gün evinde ölü bulunur. Bu olaya merak saran dedektif Benoit Blanc gizlice cinayeti araştırmaya başlar. Yaşlı adamın yakınlarına soruşturma için başvurur ancak ailesi tam bir işe yaramaz grubudur. Dedektif, ortada dönen yalanları ve yaşlı adamın ölümünün arkasındaki sırrı açığa çıkarmak için çabalar.

6 – Parasite (Parazit)

Park ailesi ve Kim ailesi arasında geçen olaylar anlatılmaktadır. Park ailesi soydan zenginken, Kim ailesi aksine zekasıyla zengindir. Bir şekilde bu iki aile bir araya gelir ve Kim ailesi yavaş yavaş Park ailesini soymaya başlar. Ancak bir gün düzeni bozan bir misafir ortaya çıkar ve üstünlük mücadelesi başlar.

5 – Little Women (Küçük Kadınlar)

Amerika’da yaşanan iç savaş sonrası hayatlarını sürdürmeye çalışan dört kardeşin hikayesini anlatılmaktadır. Meg, Jo, Amy ve Beth isimli bu kardeşler tamamen farklı karakterlere sahiptir. Çocukluktan çıkıp kadın olmaya doğru giden bu kardeşler birçok dertle uğraşır. Babaları iç savaşa katılmış, anneleri ise onlarla beraber yaşamaktadır. Uzun bir süreç geçiren kardeşler mutluluğun sevgiden doğduğunu anlamaya başlarlar.

4 – Marriage Story

Filmde, yönetmen olan bir adam ve oyuncu karısının New York’ta başlayıp Los Angeles’a kadar süren bir boşanma hikayesi anlatılıyor.

3 – Once Upon a Time…in Hollywood (Bir Zamanlar… Hollywood’da)

Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt’in oynadığı filmde bir televizyon aktörünün sinema dünyasına geçmeye çalışması anlatılıyor. Rick Dalton’un başarılı bir western dizisi bulunuyor ancak televizyon hayatından sıkılıp kendini sinema sektörüne atmak istiyor. Kendisinin dublörü olan Cliff Booth ile bu adımda ilerlerken, yaşlarının ilerlemesi Hollywood’ta onların işini zorlaştırıyor. O dönemler Hollywood’un gözdesi olan Sharon Tate ve dört arkadaşının öldürülmesiyle işler değişiyor.

2 – The Irishman

Bir mafya tetikçisi olan Frank Sheeran, daha önce 2. Dünya Savaşı’nda görev yapmış bir eski askerdir. Baş karakter Frank’in Bufalino isimli bir suç örgütü için uzun yıllar çalışmış ve suç dünyasında “İrlandalı” lakabı ile tanınmıştır. Ayrıca kendisi bir işci sendikası memurluğu da yapmaktadır.

1 – Pain and Glory (Aci ve Zafer)

Filmde, yönetmen Salvador Mallo’nın yaptığı seçimler ve yaşamını etkileyen kararları anlatılmaktadır. Çocukluğunu yaşadığı 60’lı yıllar, daha sonra oradan ayrılıp ailesiyle birlikte Valencia’da bir köye taşınmaları, 80’lerinde Madrid’inde bir kadına aşık olması ve sinema ile tanışması anlatılmaktadır.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir