Kapat

Dünyanın En Eski 10 Fotoğrafı

Dünyanın en eski fotoğrafları

Bugünlerde kesinlikle bir fotoğraf çektirmişizdir. Aslında, akıllı telefonlar sayesinde çoğumuz günde birkaç fotoğraf çekiyoruz! Yıllar önce, bugün olduğu gibi fotoğraf çekmek hiç kolay değildi. Hem fotoğrafçılar hem de fotoğrafı çekilenler, fotoğraf çekilene kadar aynı pozda oturmak veya ayakta durmak zorunda kalırlardı. Bu, 1800’lerin sonlarında 15 dakika civarındaydı, ancak ilk fotoğraf çekimi tam sekiz saat sürdü! Tüm zamanların en eski fotoğrafları listesine bakarak bu fotoğrafa ve daha fazlasına bir göz atın.

10. En Eski Dijital Fotoğraf

Yıl: 1957

Konu: Russell Kirsch’in Bebek Oğlu

Fotoğrafçı: Russell Kirsch

Kamera / Fotoğraf Tipi: Bilgisayar

Şimdiye kadarki en eski fotoğrafa gitmeden önce size göstereceğimiz oldukça heyecan verici eski fotoğraflarımız var. Bugün çektiğimiz hemen hemen her fotoğraf dijital, ancak bu her zaman böyle değildi. Dijital fotoğraflar son 10-15 yılda yaygınlaştı. Ancak ilk dijital fotoğraf 1957’de çekildi.

Fotoğrafçının erkek çocuğuna ait olan bu fotoğraf, Russell Kirsch tarafından yaratılmış kaba bir tarayıcı tarafından tarandı. Kendisi bir bir bilim insanıydı ve bilgisayarların bizim gibi “görebilmesi” ihtimaliyle ilgileniyordu. Oluşturduğu şey ilk dijital fotoğraftı. İlk dijital kameranın yapılmasından 20 yıl önce bu fotoğrafı çekti.

9. En Eski Renkli Fotoğraf

Yıl: 1861

Konu: Üç Renkli Yay

Fotoğrafçı: James Clark Maxwell / Thomas Sutton

Kamera / Fotoğraf Tipi: Renkli

En eski renkli fotoğraf 1861’de çekildi. İskoç bir bilim adamı olan James Clark Maxwell’e aitti ancak kameradaki deklanşör düğmesine Thomas Sutton tarafından basıldı. Kendisi SLR kamera ya da tek lensli refleks kameranın mucidiydi.

Bir tartan şeritten oluşturulan bu fotoğraf, aslında sarı, mavi ve kırmızı filtrelerden çekilmiş üç farklı fotoğraftı. Maxwell daha sonra görüntüleri bir fotoğrafta birleştirdi. Teknik olarak, bundan daha eski olan renkli fotoğraflardan bahsedebilirsiniz, ancak bu fotoğraflar aslında siyah beyazdır ve daha sonra renkli bir fotoğrafın yanılsamasını oluşturmak için elle boyanmıştır.

8. En Eski Havadan Çekilmiş Fotoğraf

Yıl: 1860

Konu: Boston, Massachusetts

Fotoğrafçı: James Wallace Black

Kamera / Fotoğraf Tipi: Sıcak Hava Balonundan Yeryüzü

Bugün, dronlar sayesinde, çok fazla hava fotoğrafı görüyoruz. Bu, geçmiş yıllarda çok daha zordu ve 1800’lerin ortalarında ve sonlarında neredeyse imkansızdı. Ancak James Wallace Black, bunu yapmanın bir yolunu buldu. Fotoğrafı Boston semalarında uçan bir sıcak hava balonundan çekti.

Gördüğünüz gibi, bu fotoğraf erken dönem fotoğrafçılığın muhteşem bir örneği ve şehrin yaklaşık 1 kilometre üzerinden çekildi. Bu fotoğrafın resmi adı “Kartal ve Yaban Kazının Gördüğü Boston” dır. Buna “Sıcak Hava Balonundan Boston” da deniyor.

7. En Eski Haber Fotoğrafı

Yıl: 1847

Konu: Bir Erkek Tutuklandı

Fotoğrafçı: Bilinmiyor

Kamera / Fotoğraf Tipi: Dagerreyotipi

Bu fotoğrafı kimin çektiğini ve bu adamın kim olduğunu bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz, bunun bilinen en eski haber fotoğrafı olduğu. Gördüğünüz gibi, tutuklanan bir adam var. Fotoğraf Fransa’da çekildi.

Bu adamın kim olduğunu bilmediğimizden, kendisinin neden böyle zor durumda olduğunu söyleyemeyiz. Fakat yaptığı her neyse oldukça gurur duyuyor olmalı. Bu fotoğraftaki hiçbir erkek o anın ne kadar önemli olduğunu bilmese de fotoğraf, haberlerin kitlelere ulaştırılma şeklini değiştirdi.

6. En Eski Başkanlık Portresi

Yıl: 1843

Konu: John Quincy Adams

Fotoğrafçı: Bilinmiyor

Kamera / Fotoğraf Türü: Dagerreyotipi

Amerika Birleşik Devletleri’nin her Başkanı resmi olarak bir portre yaptırıyor. George Washington’dan James Monroe’ya kadar hiçbir başkan fotoğraflanmamıştı, ancak John Quincy Adams geldiğinde fotoğrafçılık portre alanında bir seçenek haline geldi.

Bu fotoğrafla ilgili ilginç olan şey, Adams ofisi terk ettikten sonra çekilmiş olması. John Tyler, Adams’ın fotoğrafı çekildiğinde başkandı ve Tyler tek olarak fotoğraflandı ve fotoğraf sonradan boyandı. Görevdeyken fotoğrafı çekilen ilk başkan, Tyler’dan sonra seçilen James K. Polk idi. Bugün, bu fotoğraf Smithsonian’da bulunuyor. Adams, kendi fotoğrafının “Çirkin” ve “aslına sadık” olduğunu söyledi.

5. En Eski Aldatmaca Fotoğrafı

Yıl: 1840

Konu: “Boğulan” Adam

Fotoğrafçı: Hippolyte Bayard

Kamera / Fotoğraf Tipi: Dagerreyotipi

Bu fotoğrafın neden çekildiğini anlamak için rekabet kurallarını anlamalısınız. 1800’lerin ortalarında, fotoğrafçılık gerçekten çekilirken, “Fotoğrafın Babası” unvanını almak  için savaşan iki adam vardı. Bu adamlar daha sonra bu listede okuyabileceğiniz Hippolyte Bayard ve Louis Daguerre idi.

Bayard ve Daguerre, yeni bir fotoğraf geliştirme süreci oluşturmak için çalışıyorlardı. Çok büyük rakiplerdi ve Bayard aslında fotoğraf çekme sürecine ilk kez kendisinin başladığını söylese de, bunu Fransız Bilimler Akademisine rapor etmekte başarısız oldu. Ancak Daguerre bunu başardı ve bu yüzden ünvanı aldı. Buna karşılık Bayard, Daguerre’ye kaybetme hüznü ve öfkesi nedeniyle intihar ettiğini göstermek istedi. Bu yüzden bu sahte fotoğrafı yaptı.

4. En Eski Selfie

Yıl: 1839

Konu: Robert Cornelius

Fotoğrafçı: Robert Cornelius

Kamera / Fotoğraf Tipi: Dagerreyotipi

En son ne zaman bir selfie çektirdiniz? Selfielerin modern bir icat olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu gerçek olmaktan biraz uzak. İlk selfie 1839’da amatör fotoğrafçı ve lamba yapımcısı Robert Cornelius tarafından çekildi.

Kameralar 1800’lerde oldukça büyük olduğundan, Robert’ın selfiesini nasıl çektiğini merak ediyorsundur. İşte cevabı: Kamerayı ailesinin Philadelphia mağazasının arkasına yerleştirdi ve ardından lens kapağını açtı. Daha sonra merceğin önüne koştu ve dışarı çıkmadan önce tam bir dakika orada oturdu. Sonuç? Dünyanın en eski selfiesi…

3. Amerika Birleşik Devletleri’nde Çekilen En Eski Fotoğraf

Yıl: 1839

Konu: Merkez Lisesi, Philadelphia, Pensilvanya

Fotoğrafçı: Joseph Saxton

Kamera / Fotoğraf Tipi: Dagerreyotipi

Burada Philadelphia’nın en eski fotoğrafını ve ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde çekilmiş en eski fotoğrafı görüyorsunuz. Bu fotoğraf, mucit ve amatör fotoğrafçı olan Joseph Saxton tarafından çekildi. Philadelphia’lıydı ve fotoğraf dünyasında büyük bir etki yarattı. Aslında bu konuda hem kendi çalışmalarını hem de başka insanların çalışmalarını Kanton, Ohio’da sergileyen bir galeri var.

Bu fotoğraf, Ardıç ve Ceviz sokaklarının köşesinde oturan Merkez Liseden. Bu fotoğrafı çekme işleminin tam 10 dakika sürdüğü bildiriliyor. Bu yüzden muhtemelen içinde herhangi bir insan görmüyorsunuz.

2. Bir İnsanın En Eski Fotoğrafı

Yıl: 1838

Konu: Boulevard du Tapınağı, Paris

Fotoğrafçı: Louis Daguerre

Kamera / Fotoğraf Tipi: Dagerreyotipi

İlk bakışta, bu fotoğraf Paris şehrindeki bir sokağa benziyor, ancak aslında bir insanın en eski fotoğrafı. Sol alt köşeye bakarsanız, bir erkek görebilirsiniz. Ayakkabılarını boyatırken hareketsiz olarak durması kameranın onu yakalayabilmesinin tek nedeni. O dönemde, filme bir şey çekmek yaklaşık 10 dakika sürüyordu.

Bu fotoğraftan önce, hiç bir fotoğrafta bir kamera henüz bir kişiyi çekememişti. Bu noktada, yalnızca başka şeyler kameralar tarafından çekildi. Bu fotoğraf da bir kazaydı. Daguerreotype fotoğrafçılık stilini yaratan fotoğrafçı Louis Daguerre sadece caddenin fotoğrafını çekiyordu.

1. Mevcut En Eski Fotoğraf

Yıl: 1826

Konu: Pencereden Görünüm

Fotoğrafçı: Joseph Nicéphore Niépce

Kamera / Fotoğraf Tipi: Heliography

Bu listede var olan ve bilinen en eski fotoğraf Joseph Nicéphore Niépce tarafından çekilmiştir. Heliografi olarak bilinen bir fotoğraf türünü kullanarak sahneyi yakaladı. Bu, bir metal veya cam parçasının Judea bitümüyle kaplanmasıdır. Işık, Bitüm’e çarptığında, görüntüyü oluşturarak sertleşirdi.

Bu fotoğrafta, Joseph Nicéphore Niépce, sekiz saat boyunca şaşırtıcı bir şekilde sabit olarak kaldı. Her ne kadar pek görünmese de ve görülmesi zor olsa da, fotoğraf Austin’de bulunan Texas Üniversitesi’ndeki Harry Ransom Center’da sergileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir