Kapat

Dünyanın En Eski 10 Gazetesi

Dünyanın En Eski Gazetesi

Gazeteler, dünya üzerindeki insanların birbirleriyle bağlantı kurmasının ve tüm dünyadaki güncel olaylara ayak uydurmanın bir yolu olmuştur. Günümüzde cep telefonu uygulamaları ve internet siteleri çoğu zaman gazetenin yerini almış olsa da, basılı haberler hala günlük olarak yayınlanmaktadır. Bu listede şimdiye kadar yayınlanan en eski 10 gazeteye göz atacağız.

10. La Gaceta de Madrid

Yıl: 1661

Dil: İspanyolca

Ülke: İspanya Krallığı

Yayınevi: Royal Assent (Orijinal yayıncı bilinmiyor)

1936’da yayına başlayan La Gaceta de Madrid’in adı, Boletín Oficial del Estado veya kısaca BOE olarak değiştirildi ve İspanya Hükümeti’nin resmi devlet gazetesi haline geldi.. Gazete, Pazar günleri hariç, günlük ve esas olarak 1978 tarihli İspanya Anayasasının 9.3. Maddesi uyarınca kararnameler, yasalar, düzenlemeler, emirler ve diğer yasaları yayınlamaktadır.

BOE aynı zamanda İspanya Krallığı’nın resmi yayın organıdır ve Royal Assent tarafından yetkilendirilmiş ve yayınlanmıştır. Ayrıca her yayından önce İspanya Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden onay almaktadır. 2009 itibariyle, gazete yalnızca online olarak internet üzerinden hizmet vermektedir.

9. Weeckelycke Courante van Europa

Yıl: 1656

Dil: Flemekçe

Ülke: Hollanda Cumhuriyeti

Yayınevi: Abraham Casteleyn ve Margaretha van Bancken

“Haftalık Avrupa Gazetesi” olarak Türkçe’ye çevrilen Courante, bir karı koca tarafından yayınlandı. Kadının eşi öldükten sonra yayın kadın tarafından devam ettirildi. 1664 yılında, hükümet gazeteyi satın aldı formatını korumayı hedefledi ancak adı De Oprechte Haerlemse Courant olarak değiştirildi.

Courante, Windsor kahve evinin reklamını aldıktan sonra gazetenin İngilizce olarak da çıkarılmaya başlandı.  Gazete 1942’de Haarlems Dagblad ile birleşti. Bugüne kadar böyle bilinmeye devam ediyor ve hala yayınlanıyor. Ayrıca gazete en uzun yayın tarihine sahip gazete olduğunu iddia ediyor.

8. Einkommende Zeitungen

Yıl: 1650

Dil: Almanca

Ülke: Almanya

Yayınevi: Timotheus Ritzsch

Kabaca “Gelen Haberler” şeklinde dilimize çevrilen Einkommende Zeitungen, dünyada yayınlanan ilk günlük gazete oldu. Ne yazık ki, bu gazete hakkında türünün ilk örneği olan bir kopyasından başka pek bir şey bilinmiyor. 1 Temmuz’da 1650’de kuruldu ve Almanya’nın Leipzig şehrinde yayınlandı.

7. Post- och Inrikes Tidningar

Yıl: 1645

Dil: İsveççe

Ülke: İsveç

Yayınevi: Horace Engdahl

“Yerel Haber Postası” olarak dilimize tercüme edilen PoIT, İsveç’in devlet gazetesidir. 2007’de online yayına geçmesine rağmen günümüze kadar yayında olan en eski bir gazete.

Gazate yayına, “Düzenli Haber Postası” olarak dilimize çevrilen ve haftalık bir yayın olarak Ordinari Post Tijdender adıyla başladı. 1821’de, adı “Yerel Haberler”e çevrildi ve bugünkü kâğıt halinde yayınlanan başka bir gazete olan Inrikes Tidningar ile birleşti.

Şu anda online bir gazete olmasına rağmen, her sayının dört nüshası İsveç Ulusal Kütüphanesinde, İsveç Şirketleri Kayıt Bürosunda ve Lund Üniversitesi kütüphanesinde depolanmak ve arşivlenmek üzere basılmaya devam etmektedir.

6. Gazeta

Yıl: 1641

Dil: Katalanca

Ülke: İspanya

Yayınevi: Bilinmiyor

Gazeta bu listedeki benzersiz bir gazetedir. Çünkü bu konu hakkında pek bir şey bilinmemekte ve kısa ömürlü olması nedeniyle gazetenin tanımı zar zor yapılmaktadır. İber Yarımadası’nın ilk Katalan gazetesi ve ilk periyodik dergisiydi. Gazeta uzun bir ömre sahip değildi, yayına son vermeden önce sadece iki adet yayınlanmış sayısı bulunuyordu.

5. La Gazette

Yıl: 1631

Dil: Fransızca

Ülke: Fransa

Yayınevi: Théophraste Renaudot (kurucu)

La Gazette sadece basılan ilk Fransız gazetesi değil, aynı zamanda Fransa’da yayınlanan ilk haftalık dergiydi. Hızla geniş bir okuyucu kitlesine ulaştı ve bu, özellikle böyle bir merkezi devlette, kamuya ulaştırılması gereken bilgilerin kolay bir şekilde ulaştırılmasında önemli bir hale geldi.

Kısa bir süre sonra, Kraliyet destekçilerinin bir parçası oldu. Kardinal Richelieu ve 13. Louis gibi yüksek profilli bireylerin düzenli yardımlarını gördü. Okurları, devrime kadar esasen seçkin üst sınıftı.

La Gazette siyasi haberlere odaklandı ve 1762’de “Kraliyet Hükümeti’nin resmi organı” anlamına gelen “Organe officiel du Government royal” başlıklı Gazette de France olarak tanındı. Gazete, medyanın modernleşmesi nedeniyle 1915’te yayınını durdurana kadar Fransa’nın en önemli yayın organıydı.

4. Nieuwe Tijdinghen

Yıl: 1618

Dil: Flemekçe

Ülke: İspanyolca Hollanda

Yayınevi: Abraham Verhoeven

Anvers Gazetesi olarak dilimize çevrilen bu gazetenin yayınlanan ilk Flaman gazetesi olmasına rağmen gerçek adı yoktu. Kullandığımız isim, koleksiyoncular tarafından verilen bir isimdir.

Anvers Gazetesinde yer alan haberler, Batı ve Orta Avrupa kaynaklı ve çoğunlukla hiciv sütunları, dualar, ünlüler ve o zamanki şarkılar ve ayetler dahil olmak üzere çok çeşitli genel haberleri içeriyordu. Her kağıt en az bir gravür resmi taşırdı. Gazete resmi yetkili makamlarca lisanslandı ve Habsburg yanlısı Katolik bir bakış açısına sahip ve politik açıdan önyargılıydı.

3. Courante uyt Italien, Duytslandt, &c.

Yıl: 1618

Dil: Flemekçe

Ülke: Hollanda

Yayınevi: Bilinmiyor, muhtemelen Caspar van Hilten

Courante, ilk Hollanda gazetesiydi ve aynı zamanda dünyanın ilk geniş sayfalı gazetesi olarak kabul edildi. Kısa bir zaman sonra karşılıklı iki sayfa yerine dört sayfa olarak yayınlandı. Başlığı “İtalya, Almanya vb. Güncel olaylar” olarak çevrilen gazetede Venedik, Köln ve Prag’tan da haberler yer aldı.

Courante haftalık olarak yayınlandı. Gazetede ne resmi bir tarih, ne yazıcısı ne de yayıncısı hakkında resmi bir bilgi bulunamamıştır. Ancak sayfalarının içeriği nedeniyle, gazetenin 14-18 Haziran 1618 tarihleri ​​arasında yayınlandığı tahmin edilmektedir. .

2. Avisa Relation oder Zeitung

Yıl: 1609

Dil: Almanca

Ülke: Kutsal Roma İmparatorluğu

Yayınevi: Lucas Schulte

Avisa, şimdiye kadar yayınlanan ilk bilinen dergiydi. İlk sayısında dünyanın dört bir yanındaki birçok ülkeden haberler yer aldı. Bu sayıda yer alan tüm haberlerin 15 Ocak 1609 tarihine kadar olan haberlerden derlendiği söyleniyor. Bu nedenle, çoğu uzman Avisa’nın ilk yayınlanan sayısını 15 Ocak tarihine kadar baz alıyor, ancak konuyla ilgili resmi bir yayın tarihi yok.

Avisa’yı dünyanın ilk gazetesi olarak gören bazı yazarlar var. Bununla birlikte, 1980’lerden 2005’e kadar yapılan yeni araştırmalar, başka bir yayının bundan önce geldiğini öne sürmekte.

1. Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien

Yıl: 1605

Dil: Almanca

Ülke: Kutsal Roma İmparatorluğu

Yayınevi: Johann Carolus Bu haber dolu gazete resmi anlamda dünyanın en eski gazetesi olarak tanınır. Bu onur sadece bağımsız yazarlar tarafından değil, aynı zamanda Dünya Gazeteler Birliği tarafından da verilmiştir. Relation gazetesinin uzun adı Türkçe’ye “Tüm saygın haberlerin merkezi” olarak çevrilebilir. İlk başta gazetenin ilk kez 1609’da yayınlandığı düşünülüyordu, ancak 1980’lerde Strasbourg Belediye Arşivi’nde bulunan Carolus dilekçesinin keşfi gazetenin 1605 yılında yayınlandığını ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir