Kapat

José Saramago – Körlük Kitap İncelemesi

Körlük Kitabı Hakkında

Körlük kitabı Saramago’nun Nobel ödüllü kitaplarından sadece birisidir. Yazarın neredeyse tüm kitapları Nobel ödülü almış ve bunları hakettiğini düşünüyorum. Saramago yazı yazarken farklı bir üslup ve imla kullanıyor. Genelde noktalama işareti kullanmaz ve bazı okuyucular bu konuda rahatsız olmaktadır. Bu yazımızda inceleyeceğimiz Körlük kitabı da noktalama konusunda payını almış.

Sıradışı Bir Ülke, Sıradışı Olaylar

Kitapta geçen adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir şehrinde, başkanlık seçimleri olacaktır. Fakat saatlerin öğleyi göstermesine rağmen oy kullanmaya kimse gelmez. Bunun sebebinin dışarıda sağanak bir yağmur olmasına bağlayan yetkililer giderek korkmaya başlar. Son saatlere girerken çoğu insan oy kullanmaya gelir ve oylar akşam saatlerinde sayılır. Tüm oylar sayıldıktan sonra, oyların tümünün boş olarak çıktığını gören yetkililer bu sıradışı olay karşısında şaşırırlar. Bu sıradışı ülkede tekrar bir seçim yapmaya karar verirler.

Seçim Sonuçları Değişmez ve Olaylar Başlar

Seçim tekrarlanır fakat seçim sonuçlarının değişmediğini gören yetkililer, bunun bir isyan olduğunu düşünmeye başlar. Gizli ajanlar halkın arasına karışıp boş oy isyanının nasıl ve kim tarafından başlatıldığını öğrenmeye çalışır. Fakat tüm vatandaşlar sanki hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam etmektedir. Devlet iyice tedirgin olur ve işkenceler başlar.

En sonunda bir çare bulamayan devlet, halkını bırakıp başka bir başkent ilan edip oraya taşınır.

Görmek Kitabı ile Alakalı Bir Kitap

Saramago’nun Görmek kitabını okuyanlar bilir; beyaz körlük denen salgın başlar ve tüm şehir kör olur. Fakat bir kadın her şeye rağmen görmeye devam eder. Zaten boş oy salgını da bu şehirde oluyor . Hükümete isimsiz bir mektup gelir bu kadının boş oy salgınında rol aldığını iddia eder. Bu bakımdan Görmek kitabıyla bağlantısı var.

Körlük kitabını okumadan önce Görmek kitabını mutlaka okuyun. Birbirini tamamlayan bir seri. Her iki kitap da çok güzeldi fakat Körlük kitabı bana ayrı zevk verdi. Soluksuz okudum diyebilirim. Değişik ve sıradışı bir hikaye arıyorsanız mutlaka okuyun. Ayrıca Saramago’nun diline alıştıktan sonra inanın çok daha güzel bir kitap sizi bekliyor.

0 0 0 0 1 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Nisan Ayı 2.Örnek Soruları
MEB Nisan Ayı LGS 2.Örnek Soruları

Bakan Ziya SELÇUK tarafından yapılan açıklama ile birlikte örnek soru yayımlama sayısının artacağı öğrenilmişti. Her ay iki tane olmak üzere...

Kapat