Kapat

Küçük Prens İnceleme ve Yorum

Küçük Prens Yazı İnceleme

Hepimizin severek mutlaka okuduğu bir kitap vardır. Hatta bundan da öte birden fazla okuduğumuz kitap vardır. Küçük prens de çoğu insan için bu anlamı ifade ediyor. Yaşınız kaç olursa olsun, hayatınızın hangi döneminde olursanız olun mutlaka kendini okutuyor bu şirin kitap. Orjinali binlerce sayfa olan bu kitap, yazarın uzun uğraşları sonucu 104 sayfaya indirilmiştir. O kadar yapılmış kısaltmaya rağmen dolu dolu bir kitap olmuş.

İnce ama içi dolu, ders verici bir kitap.

Kitap her ne kadar ince olsa da içi dolu ve siz verdiği mesajlar ders niteliğinde. Sizi sıkmayan diliyle okunabilirliği çok yüksek ve uzun süre etkisinden çıkamıyorsunuz. 1943 yılında çıkan bu kitap, Fransa’da yirminci yüzyılın en iyi kitabı seçilmiştir. Zamanının çok ötesinde hikayesi olmasıyla sebebiyle evrensel bir kitap olarak kabul edilebilir. Bize anlattığı hikayesi ve verdiği dersler, yazarının hayal gücünün ne kadar muazzam olduğunu göstermektedir.

Bu kitap asla bir çocuk kitabı değil.

İnce olması ve hikayesi nedeniyle çoğu insan tarafından çocuk kitabı olarak görülse de aslında her yaştan kesime hitap ediyor. Ana konusundan bahsetmek gerekirse, küçüklerin büyük dünyası; büyüklerin küçük dünyası demek yeterli olmaktadır. Bu kavramı çok güzel bir şekilde ve örneklerle bize anlatan yazar, bize ders veriyor adeta.

Küçük prens bize büyüdükçe dünyamızın da küçüldüğünü ve çocukken değer verdiğimiz şeylerin zamanla önemini yitirdiğini anlatıyor. Ve bunun gerçek olduğunu anlayınca insan üzülmeden edemiyor. Çoğumuz büyüdük ve bir çocuğun hayal dünyasını anlayamıyoruz. Küçükken çoğumuz büyüklerin yaptığı şeyleri bulurduk. Fakat şimdi büyüdükçe onlar gibi oluyoruz..

Çocuğunuz bu kitabı mutlaka okumalı.

Küçük prens kitabını okurken ne kadar hayal gücü geniş bir hikayesi olduğunu görüyoruz. Çocukların gelişiminde de hayal gücü çok önemli ve hayal gücü gelişmiş olan çocuklar hayatta güzel yerlere gelebiliyor. Bu yüzden eğer bir çocuğunuz varsa bu kitabı ona okuyun. Hatta okumakla kalmayın, ileri bir gün kendisinin de okuması için teşvik edin.

Kısa ama etkili bir hikaye kitabı arıyorsanız Küçük Prens’i mutlaka okuyun. Bir miniğin hayata bakışını okumak çok zevkli ve ders vericiydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir