Kapat

Satranç: Stefan Zweig’ın Veda Satırları

Satranç kitabını elime ilk aldığımda heyecanlanmıştım, güzel ve ilgi çekici bir kitaba benziyordu. Stefan Zweig’ın psikolojik bir kaleminin olması da ayrı bir heyecan uyandırdı. Yazarın sürgün hayatı, gurbette geçirdiği hayat öyküsünü öğrendiğimde de bir hayli etkilenmiştim. Almanya’nın ırkçı ve savaşçı politikasından kaçmak için çeşitli yerlerde bir sığınmacı olarak yaşamış. En son olarak Brezilya’da ikamet etmeye başlamıştır. Satranç’ın, yazarın son kitabı olduğunu bilmekte de fayda var.

Dünya’nın en büyük satranç oyuncusu Mirko Czentovic, aldığı başarılar, birincilikler ile dünyada nam salmaya başlamıştır. Yarışmadan yarışmaya koşan, dur durak bilmeyen bir satranç oyuncusu olan Mirko, küçük yaştan itibaren girdiği bu yolda çok hızlı bir şekilde ilerlemiştir. Slav bir dindar ailenin küçük çocuğu Mirko, rahip olan babası ile birlikte gittiği bir akşam ki satranç müsabakasında, babasının yerine geçerek karşı rakibi yenerek hem babasını hem de arkadaşlarını çok şaşırtmıştır.

Rahip olan babasının Mirko’ya bu oyunda ne varsa bildiğini öğretmesi, onu da çeşitli satranç müsabakalarına götürmesiyle Czentovic iyice bir satranç ustası olmaya başlamıştır. Allah vergisi bir yeteneğe sahip Mirko, bu oyun dışında sessiz, içine kapanık ve çok zekice olduğunu söyleyemeyeceğimiz bir yaradılışa sahiptir. Ama satranç dışındaki bu şapşallığı onun bu kulvarda ilerlemesine hiçbir engel olmamış. Başarı merdivenlerini teker teker çıkmayı başarmıştır. En sonunda da ”Dünya Satranç Şampiyonası” için Buenos Aires’e doğru yol almıştır. Bu yolculuğu gemi ile gerçekleştirmesi de olayları beraberinde getirmiştir.

Bu kadar ünlü bir satranç ustasının seyahatinde de gazeteciler olmazsa olmazdır. Kitabın asıl başlangıç yeri Buenos Aires gemisine binen iki arkadaşın sohbeti ile başlamakta, onların Mirko’yu tanıması ile devam etmektedir. Yukarıda anlattığım bilgileri kitapta da vermektedirler. Neyse, bu iki arkadaş Mirko’nun cahil olduğunu düşünen ve onun sadece satranç ile kafayı bozmuş bir sümsük olduğunu değerlendirmektedirler. Bunun için de Mirko ile ne yapıp ne edip tanışmanın bir yolunu aramaktadırlar.

Gemide rast geldikleri ünlü petrol zengini McConnor, gemide bir satranç şampiyonu olduğunu duyunca ona bir turnuva teklifinde bulunur. Tabii ki, Mirko Czentovic bu teklifi para karşılığı olmadan yapmak istemez ve karşılığında sözleşmesi olduğu için 250 dolar istemektedir. Bu yarışma heyecanını kaçırmak istemeyen McConnor da bu teklifi hemen kabul eder. İki kafadar ve McConnor ile turnuvaya başlayan Mirko çok zorlanmadan, sallana sallana bunları yener. McConnor, bu hazimeti kabul edemez ve tekrar bir turnuva teklifi yapar.

Bu turnuvaya başladıktan üç, dört el sonra arkadan bir ses bunlara yardım etmeye başlar. Bu sese kulak veren McConnor, bu sayede Mirko ile berabere kalır. Daha sonra yardımcı olan bu bey ile Mirko’yu birlikte turnuva yapmaya ikna eden McConnor bu adamdan çok umutlu olduğunu gemide bulunan herkesi bu turnuvaya çağırarak gösterir. Bu adam ”Dr.B.” dir. Yarışma kıyasıya başlar ve Dr.B. ‘nin şahı ile biter. Mirko bu işe çok şaşırır ve tekrar bir rövanş ister. Ne olduysa bu ikinci elde olur. Dr.B. ilerleyen oyunun sonlarına doğru geçmişinde yaşadıklarından dolayı oyunu bırakmak zorunda kalır.

Kitabın kısaca bir özetini anlattım ve şimdi de düşüncülerimi paylaşmak isterim. Psikolojik öğelerin yoğun olarak işlendiği Satranç, gerçekten de çok garip bir şekilde insanı kendine çeken bir heyecanı barındırıyor. Okumadıysanız, mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Kitap puanı : 7,7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir