Kapat

Kitap İnceleme: Sırça Köşk

Sırça Köşk İnceleme Yazısı

Türk edebiyatının öncülerinden kabul edilen Sabahattin Ali’nin eserlerini okumayan çok az sayıda insan kaldı neredeyse. Kitaplarındaki o güzel anlatımı, üslubu ve hikayesiyle bizleri kendine bağlayan eserler yazmıştır. Birçok yayınevinden çıkan kitaplarına ulaşmak artık çok kolay. Çoğu kitabı orta kalınlıkta ve akıcı olması sebebiyle birçok okur tarafından okunmakta.

Kitaplarını Okumak Huzur Verir

Sabahattin Ali’nin kitaplarını okurken, çoğu okur huzur ve bir dinginlik hissettiğini söylüyor. Yazar kelimeleri o kadar güzel ve yerinde kullanıyor ki, ister istemez aralıksız okuyorsunuz.

En çok okunan kitapları arasında gösterilen Kürk Mantolu Madonna ve Kuyucaklı Yusuf, birçok kişinin yazar ile tanışma kitabı olmuştur. Fakat çoğu insan yazarın Sırça Köşk kitabını okumamıştır. Şimdi bu kitaptan biraz bahsedelim.

Hikayelerin Güzelliği

Bu kitap, yazarın diğer kitapları gibi tek bir hikayeden oluşmuyor. İçerisinde pek çok hikaye ve birkaç tane de masal var Hikayeler çok güzel ve hepsi de sizi bambaşka dünyalara götürüyor. Yazarın bu hikayeleri sizin içinize işliyor ve bazı duygularınızı uyandırıyor. Yani bu kitap yaşayan bir kitap; sırf bitirmek için okunan diğer kitaplar gibi değil. Kitap size kendini hissettiriyor.

Genel olarak hikayelere baktığımızda 1940’ların ortamını, insanını ve memleketimizin halini görüyoruz. O dönemin insanlarını ve yaşayışlarını okuyabilmek gerçekten çok güzel. İnsan ister istemez şimdiki zamanla o dönemleri kıyaslıyor. Ve bazen o dönemlerin çok daha güzel çok daha anlamlı olduğunu görüyoruz.

Bu kitabı okurken yorgunluğunuzu ve dertlerinizi kısa süreliğine unutuyorsunuz. Çünkü yazar sizi alıp başka dünyalara ve sanki gerçekmişçesine gelişen olayların için götürüyor. Yazarın farklı hikayelerden oluşan bu kitabı, diğer kitaplara göre bazı yerlerde sönük kalmış gibi olabilir. Bunun sebebi insanların, yazarın diğer tek hikayeli romanlarına alışmış olmaları. Bu kitaptaki hikayeleri okuyunca yazarın kısa hikayeler yazmakta da usta olduğunu göreceksiniz.

Sabahattin Ali’nin güzel üslubu ve o değişmeyen kalemi bir kez daha bize güzel anlar yaşatıyor. Farklı hikayeler ve farklı yaşamlar arasında kaybolmak istiyorsanız mutlaka bu kitabı da okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir